Reklamı Geç
Advert

MÜSLÜMAN DÜŞÜNÜRLER PENDİK TE!

Pendik Belediyesi, Sivil Dayanışma Platformu ve Siyaset Müzakereleri Merkezi Derneği işbirliğiyle Mayıs ayında düzenlenecek 1. İstanbul Müzakereleri Sempozyumu’nun hazırlık toplantısı Pendik Crowne Plaza’da tamamlandı.
14 Ocak 2013 Pazartesi 16:54

MÜSLÜMAN DÜŞÜNÜRLER PENDİK TE!
Bu içerik 2339 kez okundu.
Pendik Belediyesi, Sivil Dayanışma Platformu ve Siyaset Müzakereleri Merkezi Derneği işbirliğiyle Mayıs ayında düzenlenecek 1. İstanbul Müzakereleri Sempozyumu’nun hazırlık toplantısı Pendik Crowne Plaza’da tamamlandı. Toplantıda Somali’den Afganistan’a, İngiltere’den Rusya’ya kadar 20 yabancı ülkeden Müslüman akademisyen, yazar, düşünür, aktivist, medya mensubu ve sivil toplum temsilcileri yer aldı. Toplantının açılış konuşmalarını Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan ve Sivil Dayanışma Platformu Genel Koordinatörü İkram Soltan yaptı. Toplantıda yerli ve yabancı katılımcıların yanı sıra parlamentodan isimler de vardı. AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çelik, AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve çok sayıda STK temsilcisi de katıldı.

 

Sempozyumun ana konuları ve hazırlıkları tartışıldı

 

İki gün süren toplantıda uluslararası mahiyetteki Mayıs ayında yapılacak İstanbul Müzakereleri Sempozyumu’nun ana konuları ve hazırlıkları tartışıldı. Bölgenin ve dünyanın yaşadığı dinamik değişim sürecini hem iç hem de dış kamuoyuna etkin iletişim araçlarıyla doğru bir şekilde anlatılması hedeflenen İstanbul Müzakereleri Toplantısı, dünyada öne çıkan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel konularda ortak aklın inşasına çalışarak yeni fikir ve çözüm önerileri ortaya koyacak. 

 

 

 

Alınan kararlar sempozyumun önemini ortaya koydu

 

Hazırlık toplantısında Mayıs ayında yapılacak sempozyumun ana konuları arasında Orta Doğu meseleleri de gündeme geldi. Arap baharı, Filistin, Myanmar, Irak, Suriye ve Mali’de yaşanan son gelişmelerin Mayıs’ta ele alınması kararına varıldı. Toplantı sonunda İslam dünyasının siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel alanda yeni fikirler üretmek zorunda olduğunun altı çizilirken, Müzakerelerin ismi, Türkçe ‘İstanbul Müzakereleri’, İngilizce ‘İstanbul Talks’ ve Arapça ‘Müşavere İstanbul’ olarak katılımcıların oybirliğiyle netleşti.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!