Reklamı Geç
Advert

MARMARAY PENDİK'TE DURDU!

Marmaray Projesi kapsamında Pendik tren yolunda devam eden çalışmaları esnasında, Temenye Höyüğü olarak bilinen arkeolojik kalıntılar yeniden gün yüzüne çıktı. İlk olarak 1908 yılındaki demiryolu inşaatında da tespit edilen ancak üzeri kapatılan höyüğü kurtarmak için İstanbul Arkeoloji Müzeleri ekipleri aralıksız çalışıyor. Geçmişte yapılan bu utanç verici hata neyse ki bu kez yapılmadı ve Pendik'in tarihi yapısı korundu. M.Ö 6400’lere ait kemik, taş ve pişmiş toprak eserlerin bulunduğu höyüğün Anadolu Yakası’ndaki en eski yerleşim alanı olduğunu belirtiliyor.
15 Aralık 2012 Cumartesi 19:52

MARMARAY PENDİK'TE DURDU!
Bu içerik 2161 kez okundu.

 

 

Marmaray Projesi kapsamında Pendik’te devam eden tren raylarının iyileştirilmesi çalışmaları Temenye Höyüğü’nün gün yüzüne çıkmasıyla durduruldu. 1908 yılında demiryolu inşaatı sırasında ortaya çıkan höyüğün kurtarılması için bu kez İstanbul Arkeoloji Müzeleri arkeologları canla başla çalışıyor. Höyükte şimdiye kadar Neolitik Döneme ait kemik, taş ve pişmiş toprak eserler bulundu. M.Ö 6400 tarihine ait olduğu belirtilen höyükte Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen bir de  “su gideri” bulundu.

Daha önce üç kez kazılmıştı 

                  

 

Pendik Temenye Höyüğü’nü kurtarma girişimleri 1961, 1981 ve 1992 yıllarında da yapılmıştı. Ancak daha sonra yeni binaların inşa edilmesiyle höyük yer altında kalmıştı. Yetkililer Pendik – Gebze Hattı üzerinde 200 m‘lik alanda devam eden çalışmaların SGK Hastanesinin altında da devam ettiği belirtiliyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri, çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını ifade ederek zaman zaman gerçekleşen yağışların kazı hızını düşürdüğünü ifade ediyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!