İLÇE MERKEZİ İHMAL EDİLİYOR!

CHP İlçe Başkanı ve Meclis Grup Başkanı Halit Temiz, belediye yönetiminin şehir merkezindeki imar planı uygulamalarını adeta süme altına iterek ihmal ettiğini söyledi.
29 Aralık 2012 Cumartesi 22:46

İLÇE MERKEZİ İHMAL EDİLİYOR!
Bu içerik 1365 kez okundu.
 Pendik Belediyesi’nin 07.12.2012 Cuma günü yapılan meclis toplantısında söz alan CHP Grup Başkanı Halit Temiz, şehir merkezindeki imar uygulaması ve kentsel dönüşüm uygulamaları ile ilgili olarak mevcut işleyişi eleştirdi.

Temiz, konuyla ilgili Pendik Gazetesi'ne yaptığı açıklamada; “Pendik şehir merkezi imar uygulamaları bakımından ilçemizin ihmal edilmiş, arka plana itilmiş bir bölgesidir.

Bu bölge bütünüyle depremden hasar görmüştür. Mevcut binalar yaşlı ve altında foseptik çukurlar bulunmaktadır. Kanalizasyon çalışmaları ancak Sözen döneminde gerçekleşmiştir. Söz konusu alandaki zemin de güven verici değildir.

Durum böyleyken, şehir merkezi imar uygulamaları açısından öncelik arzetmektedir.

Bir an evvel 1/5000’lik ve 1/1000’lik planlar meclisten geçirilmeli ve kentsel dönüşüm için şehirde uygun ortam hazırlanmalıdır.Kentsel dönüşüm uygulamaları bir bütün olarak ele alınmalı ve vatandaşı teşvik edecek unsurlar üretilmelidir.

Konutunu kendisi yıkıp yapmak isteyen vatandaşlara da uygun kredi imkanları sağlanarak alternatifler ortaya konmalıdır.

Örnek uygulamalarla şehrin dışından merkeze doğru yol alınmalı, bu süreçte ekonomik hayatın sekteye uğraması, esnaf ve işletmelerin zarar etmelerinin önlenmesi temin edilmelidir.

Yeşil alanların muhafazası ve yolların geniş tutulması, uygulamada mutlak suretle göz önünde bulundurulmalıdır.

Ancak belediye yönetiminin meselenin üzerine ciddiyetle eğilmediğini ve henüz hiçbir hazırlık yapılmadığını görüyoruz. Bu konuda meclis üyelerine de herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Dolayısıyla vatandaşların aklı da çeşitli spekülasyonlarla karıştırılmakta, ortada tam bir belirsizlik hakim kılınmaktadır.

Biz belediye yönetimini kazandığımızda, şehir merkezindeki bu ihmale öncelikle son vereceğiz.

Kentin bugünü ve geleceği ile ilgili konularda hiçbir gerekçe ile ağırdan almak, ihmalkar davranmak kabul edilemez” şeklinde konuştu.
Pendik Gazetesi

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!