Reklamı Geç
Advert

Sağlıklı dişler için nasıl beslenmeliyiz?

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın sağlıklı dişler ve iyi bir ağız hijyeni için çok pratik tüyolar verdi. Yalçın, yemeklerden sonra 20 dakika şekersiz sakız çiğnemenin çürüğü önlediğini, süt içmenin diş yapısını güçlendirdiğini söyledi.
05 Şubat 2013 Salı 17:10

Sağlıklı dişler için nasıl beslenmeliyiz?
Bu içerik 1984 kez okundu.

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, doğru beslenen kişilerin ağız, diş ve kemik sağlıklarının da aynı oranda sağlıklı olduğuna dikkat çekti. Yalçın, 'Gözlemlerime dayanarak kolaylıkla söyleyebilirim. Tüm besin gruplarından dengeli olarak beslenme kemiklerimiz ve dişlerimizin dirençli olmasını sağlarken iyileşme sürecini de hızlandırır' dedi. Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın diş sağlığını düşünenlerin günlük beslenmesinin nasıl olması gerektiğini anlattı. Yalçın, her besin grubundan dengeli olarak tüketilmesi gerektiğini belirterek, belli başlı yiyecekleri şöyle sıraladı: 'Karbonhidrat (ekmek v.b), sebze, meyve, et, süt, yoğurt, peynir…'

Ara Öğünleri Azaltın

Yalçın, 'Özellikle ara öğünlerle şekerli bir gıda yediğinizde 20 dakika boyunca dişleriniz asit ortama maruz kalacaktır. Ara öğünler sıklaştıkça gün içinde dişler sürekli asitle mücadele halinde olacağından çürük oluşumunda artış olur' şeklinde konuştu.

Ana Öğünler Serbest

Yalçın, ana öğünlerde, besin çiğnenme fonksiyonu sırasında salgılanan tükürük miktarında artış olduğunu belirterek, tükürük artışıyla birlikte dişlerin üzerinde besin birikimi ve asit ortamın yaratacağı etkilerin azaldığını anlattı.

Süt Ürünleri Mucizesi

Yalçın, diş sağlığında süt mucizesine dikkat çekti. Yalçın, “Süt ürünleri içindeki Kazein proteininden dolayı çürük engelleyici özelliğe sahiptirler. İçerisindeki şeker ve yağ miktarı önemlidir tabii ki. Özellikle beyaz peynir, yoğurt  diş dostu besinlerdir. Rahatlıkla tüketebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Yemekler Arasında  Acıktığınızda

Yalçın, yemek aralarında acıkınca; 'Çiğ sebze, meyve, peynir, sade yoğurt  yemeyi  tercih edebilirsiniz. Günde 3 kez dişlerinizi florürlü bir diş macunuyla fırçalamak ve diş ipi kullanmak mutlaka yapılması gerekenler listesinde 1. sıradadır' dedi.

Sakız Deyip Geçmeyin

Sakız çiğnemenin önemine dikkat çeken Yalçın, "Yapılan araştırmalar yemeklerden sonra 20 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnenmesinin çürük oluşumunu azalttığını göstermiştir. Sakız çiğneme fonksiyonu sırasında tükürük miktarında artış görülür ve besinler dişlerin üzerinden uzaklaşmış olur" dedi.Kaynak: http://kisiselbakim.milliyet.com.tr/saglikli-disler-icin-nasil-beslenmeliyiz-/kisiselbeslenmevediyet/haberdetay/05.02.2013/1664955/default.htmEtiketler: karbonhidrat , beslenme , süt ürünleri
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!