Reklamı Geç
Advert

USTALARIN İSMİ PENDİK'TE YAŞIYOR!

Pendik Belediyesi tarafından inşa edilen 2 semt merkezi ve 4 etüt merkezine Belediye Meclisi tarafından Türk kültürüne büyük katkıları olan fikir ve sanat adamlarının isimleri verildi.
17 Ocak 2014 Cuma 16:39

USTALARIN İSMİ PENDİK'TE YAŞIYOR!
Bu içerik 3234 kez okundu.

Pendik Belediyesi tarafından inşa edilen 2 semt merkezi ve 4 etüt merkezine Belediye Meclisi tarafından Türk dünyasının geçmişte yaşamış fikir ve sanat adamlarının isimleri verildi. Buna göre,  Arif Nihat Asya, Yahya Kemal Beyatlı, Hüseyin Vassaf, Hamid Aytaç, Ali Ulvi Kurucu ve Neşet Ertaş isimleri Pendik’te yaşayacak.

Türk dünyasının geçmişte yaşamış fikir ve sanat adamlarının isimleri ilçenin çeşitli noktalarında Pendik Belediyesi tarafından yapılan semt ve etüt merkezlerinde yaşayacak.  Belediye Meclisi tarafından alınan kararda sanatçıların isimleri Fevzi Çakmak ve Dumlupınar’da yapılan semt merkezleri ile Velibaba, Güllübağlar, Yenişehir ve Fatih Mahallesi’nde inşa edilen etüt merkezlerine verilecek. İşte semt ve etüt merkezlerinin yeni ismi:

 

 

Fevzi Çakmak – Arif Nihat Asya Semt MerkeziFevzi Çakmak Mahalllesi’nde kısa süre önce hizmet vermeye başlayan  4 bin metrekarelik semt merkezine  ‘Bayrak’ şiiri ile ünlenen ve Türk Edebiyat Tarihi'ne ‘Bayrak Şairi’ olarak adını Arif Nihat Asya ismi verildi. İçinde iki büyük fitness salonu, İSMEK sınıfları, aile sağlık merkezi, gençlik ve  etüt merkezlerinin yer aldığı merkeze adını veren Arif Nihat Asya, 1904 yılında Çatalca'nın İnceğiz Köyü'nde dünyaya geldi.  Milli Mücadele Dönemi, şiire başladığı, Türklük ve vatan aşkı ile şiirler kaleme aldığı tarihlerdir.Fikrin ağır bastığı şiirlerinde milliyetçilik konusu büyük bir yer tutar. Rubai türünün yeni Türk edebiyatında önemli şahsiyetlerinden kabul edilir. Bayrak ve vatan, onun mısralarında en usta anlatıcısını bulmuştur.

 

 

Dumlupınar – Hamid Aytaç Semt Merkezi

Dumlupınar Mahallesi’nde yapılan semt merkezi, meclis kararınca 20. Yüzyılın meşhur hattatı Hamid Aytaç ismini aldı. 1891 yılında Diyarbakır'da doğan Aytaç, Rüşdiye Mektebi'nde rik'a ve sülüs yazıyı öğrendi. Hüsn-i hat ve resim eğitimi aldı. Harb Okulu Matbaası Hattatı olarak çalıştı. İstanbul'da 'Hattat Hamid Yazıevi' adında bir iş yeri açarak serbest çalışmaya başladı. Türk matbaacılığına çinkografi, çelik üzerine resim ve yazı hakketme yani gravür, kabartma ve lüks baskı tekniğini ilk getiren hattatlardandır. Şişli Camisi'nde, birçok evde ve iş yerlerinde, Mısır ve Irak başta olmak üzere dünyanın bir çok yerinde yazıları bulunuyor.

Hamid Aytaç ismini taşıyacak Dumlupınar Semt Merkezi, toplam 2 bin 585 m² alana sahip. Merkez, sağlıktan kültüre kadar tüm kamu hizmetlerini bir araya toplayarak hizmeti bölge halkının ayağına getirecek.

 

 Velibaba – Ali Ulvi Kurucu Etüt Merkezi

Velibaba Mahallesi’nde yapılan etüt merkezine verilen isim Ali Ulvi Kurucu, 1922′de Konya’da doğdu,  orta öğrenimini ve hafızlığını bitirdikten sonra, dini eğitimi daha iyi alabilmek için 1939 yılında ailesiyle beraber Medine’ye hicret etti. Yüksek tahsili Mısır’da El–Ezher’de devam ettirdi. Mısır’dan döndükten sonra Medine’ye yerleşti. Medine’de “Sultan Mahmud” ve “Şeyhülislam Arif Hikmet” kütüphanelerinde uzun yıllar müdürlük yaptıktan sonra 1985 senesinde emekli oldu. Kur’ân hâfızıydı ve geniş bir hadis kültürüne sahipti. Tarih, mûsikî ve hat konularına özel ilgi duyardı. Şair kişiliği ile ön plana çıktı. Aruz ölçüsüyle şiirler yazdı. Ayrıca nesir sahasında da çeşitli eserler verdi. Şiirleri Gümüş Tül ve Alevler olarak, makale ve röportajları da Gecelerin Gündüzü adıyla yayınlandı.

Adını taşıyacak etüt merkezi ise mimari yapısındaki klasik çizgilerle öne çıkıyor. İki katlı binada  etüt merkezi ve kütüphanenin yanı sıra bir de halı saha yer alıyor. Ayrıca merkezin zemin katında dükkanlar hizmet verecek.
 

 

Yenişehir – Yahya Kemal Beyatlı Etüt Merkezi

Yenişehir Mahallesi Barış Manço Parkı içerisinde inşa edilen etüt merkezine ismi verilen Yahya Kemal Beyatlı, Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerinden biridir. Şiirleri Divan edebiyatı ile modern şiir arasında köprülük görevi üstlendi. Türk edebiyatı tarihi içinde ‘Dört Aruzcular’dan biri olarak kabul edilir. Yahya Kemal hayatı boyunca hiç eser yayımlamamış, günümüzdeki eserleri, Yahya Kemal Enstitüsü tarafından yayımlanmıştır. Osmanlı geleneğinde şekillenmiş aruz kalıplarını, neoklasik stilde yeniden forma soktu. Yahya Kemal, Türkçeyi aruza başarıyla uygulamış ve “Ok” şiiri dışındaki tüm şiirlerini aruz ölçüsüyle yazmıştır.  

Yahya Kemal Beyatlı adını taşıyacak etüt merkezi ise  9 bin metrekarelik alan içerisinde inşa edilerek kısa bir süre önce hizmet vermeye başladı. Yanında  basketbol salonu da bulunan merkezde gençler, hem spor yapabilecek hem de ders çalışabilecek.

 

 

Güllübağlar – Hüseyin Vassaf Etüt Merkezi

Güllübağlar Mahallesi’nde yapımı devam eden ve bitme aşamasında olan etüt merkezine Hüseyin Vassaf ismi verildi. Hüseyin Vassâf Bey, ilim âleminde daha çok “Sefîne-i Evliyâ-yı Ebrâr Şerh-i Esmâr-ı Esrâr”ı adlı beş ciltlik sûfiler ansiklopedisiyle tanınan son devir mutasavvıf, tarihçi ve şairlerindendir.  1872 yılında dünyaya gelen  Hüseyin Vassâf, 57 senelik ömründe hepsi birbirinden değerli otuzdan fazla eser kaleme aldı. Sefine, bu eserlerin en tanınmışı olarak bilinir.

Hüseyin Vassaf adı verilen etüt merkezi ise, halı saha yanına  inşa ediliyor.  Zemin katta halı saha tarafına bakan bölümde idari oda ve soyunma odaları; caddenin cephesine bakan kısmında ise ticari üniteler yer alacak. Üst katta bilgisayar odası, ders odası, kütüphane ve kafe bulunacak. Aynı zamanda muhtarlık da burada hizmet vermeye devam edecek.
 

 

Fatih – Neşet Ertaş Etüt Merkezi

Fatih Mahallesi’nde yapımı süren etüt merkezi, 2012 yılının Eylül ayında yaşamını yitiren ve ‘Bozkırın Tezenesi’ olarak adlandırılan Neşat Ertaş ismini aldı.  1938 senesinde Kırşehir Çiçekdağı Tırtıllar köyünde dünyaya gelen Ertaş’ın ilk plağı, ‘Neden Garip Garip Ötersin Bülbül’ dür.  Unesco tarafından yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görüldü. Ertaş, müzik hayatı boyunca 22 albüm çıkardı ve Gönül Yarası,Zülüf Dökülmüş Yüze, Gönül Dağı, Mühür Gözlüm, Zahidem, Neredesin Sen ve Gönül Dağı gibi birçok türküsü ile gönüllerde taht kurdu.

Neşet Ertaş’ın adını taşıyacak merkez ise Fatih Mahallesi Milli Egemenlik Parkı alanında inşa ediliyor. Gençlere eğitim ve spor hizmetini bir arada sunacak merkezin üst katında etüt merkezi , zemin katta giyinme odaları ve dükkânlar bulunacak. Ayrıca merkez bünyesinde spor sahaları da yer alacak.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!