PENDİK HZ.MEVLANA'YI ANDI!

Mevlana Celaleddin-i Rumi, 739. ölüm yıl dönümünde Pendik'te düzenlenen etkinlikle anıldı.
17 Aralık 2012 Pazartesi 11:24

PENDİK HZ.MEVLANA'YI ANDI!
Bu içerik 2270 kez okundu.
Konya'ya gidemeyen Mevlana severler, Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'ni doldururken, Şeb'i Arus çoşkusunu doyasıya yaşadı. Programda ayrıca, Mevlana Hazretleri'nin yolunu takip eden dervişlerin eşyalarından olaşan bir 'Derviş Çeyizi Sergisi' de düzenlendi.

Pendik Belediyesi, '07-17 Aralık Mevlana Anma Haftası' dolayısıyla, "Şebi Arus Mevlana'yı Anma Programı" düzenledi. Anma programında konuşan Başkan Dr. Kenan Şahin, "Hazreti Mevlana'yı gerçek anlamda anlamak, onun yolunu hissetmek, ülkemizdeki insanlar arasında yeni bir sevgi köprüsü oluşturması ve dünyaya barış ile huzur getirmesi için çok önemli. Pendik'te çok güzel bir sohbet geleneği oluştu. On sekiz noktada, 18 değerli sohbet adamı bu sohbet halkalarını oluşturuyor." dedi.

Etkinlik çerçevesinde, Araştırmacı-Yazar Fatih Çıtlak'ın sunduğu programda, Araştırmacı-Yazar Prof. Dr. Cihan Okuyucu ise Mevlana'yı anlattı.

 

 

'Hazreti Mevlana'yı anlamalı ve anlatmalıyız'Hazreti Mevlana'nın, büyük bir pedagog ve eğitimci olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cihan Okuyucu, "Ölüm dediğimiz şey biyolojik bir şeydir. Ruh için ölüm yok. Hazreti Mevlana ölümü bir kavuşma, canın canana kavuşması olarak nitelemiş. Hazreti Mevlana büyük bir Pedagog ve eğitimciydi. Bizim medeniyetimizin has bahçesinde yetişen bin bir renkli, kokulu güller var. O medeniyette Hazreti Mevlana farklı bir yerde olsa gerek. Hazreti Mevlana dünya ufkuna doğduğu andan itibaren her zaman takdir görmüş ve taklit edilmiştir. Hazreti Mevlana, 'her insanın bir ailesi var ama benim ailem insanlık' demiştir. Hazreti Mevlana, bir insanın acısını acısı, sevincini sevinci bilen bir insandır. ' Herkesin bir evi var ama benim evim gök kubbe' demiştir. Bizim Mevlana'nın eserlerinden istifade etmek ve ihya olmak gibi bir hükümlülüğümüz var. Hazreti Mevlana'yı anlamak ve anlatmak, bize düşen bir hükümlülüktür." dedi.

 

 

Programda daha sonra, Mevlana Sufi Ayinleri Topluluğu'nun Şeb-i Arus Sema gösterisi düzenlendi. Hanende, sazende ve semazenler eşliğinde  düzenlenen Şebi Arus gösterisi, Konya'ya gidemeyen Mevlana severlere Pendik'te Şeb'i Arus çoşkusu yaşattı.

Derviş Çeyizi Sergisi

Etkinlik çerçevesinde ayrıca, Mevlana Hazretleri'nin yolunu takip eden dervişlerin eşyalarından olaşan 'Derviş Çeyizi Sergisi' de düzenlendi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!