Yılın son büyük özelleştirmesi

Yılın son büyük ihalesi bugün yapıldı.
28 Aralık 2012 Cuma 21:43

Yılın son büyük özelleştirmesi
Bu içerik 1896 kez okundu.

Açık artırmada artırım aralığı ise 2 milyon dolar olarak belirlenmiş son iki şirket arasına Eti Bakır ve Çelikler İnşaat kalmıştı. 

 

Özelleştirme İdaresinde, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı.  Elemesiz turda en yüksek teklif 1 milyar 200 milyon dolar oldu.

 Daha sonra açık artırmaya geçildi. Açık artırma turları sonrasında son tura Eti Bakır ve Çelikler İnşaat kaldı. Son teklif Çelikler İnşaat’tan 2.48 milyar dolar

 

 

MÜTEAHHİTLİKLE BAŞLADI

 

Çelikler İnşaat’ın temeli 1958’de Osman Çelik tarafından atıldı. Müteahhitlik işleri ile iş yaşamına başlayan Çelik devam eden süreçte farklı alanlarda yatırım faaliyet yürüttü. Çelikler Holding bünyesindeki grubun ana faaliyet alanları, inşaat, enerji, turizm ve Sigorta. Büyük Ankara Oteli Çelikler Holding bünyesinde yer alan tesislerden biri.

olarak geldi. Eti Bakır mola istedi. Mola dönüşünde Eti Bakır ihaleden çekildi.

İhale Başkanı’nın Çelikler İnşaat’a yönelttiği son teklife ise firma yetkilileri, "Zaten rakam gördüğünüz gibi son teklifimiz de bu." diyerek cevap vererek, son dönemde ihalelerde sıkça gördüğümüz jest artırımını yapmadı.

 

İHALE  SÜRECİ NASIL OLDU

 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı.

 

Daha sonra her bir turda 2 katılımcı firmanın elendiği elemeli turlara geçildi. 1. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Özkar İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret AŞ, 2. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis İşletme ve Ticaret AŞ ile Bilgin Enerji-Suba Ortak Girişim Grubu (OGG), 3. elemeli yazılı turda da en düşük teklifi veren Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ ile IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret AŞ-Fernas İnşaat AŞ OGG elendi.

 

10 FİRMAYLA AÇIK ARTIRMA

 

Açık artırmada başlangıç tutarı 1 milyar 912 milyon dolar, artırım aralığı ise 2 milyon dolar olarak belirlendi. Açık artırmada sırasıyla; D Enerji Üretim ve Yatırım AŞ, Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ, Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Park Holding AŞ, Torunlar-Eren Ortak Girişim Grubu, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu, Ayen Enerji AŞ, Aksa Enerji Üretim AŞ çekildi.

 

Diğer katılımcı firmaların çekilmesinin ardından, ihaleye devam eden Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ ile Eti Bakır AŞ karşılıklı fiyat arttırımı yaptı.

 

Eti Bakır AŞ yetkilileri aldıkları molanın ardından salona gelerek ihaleden çekildiklerini açıkladı. Böylece ihalede en yüksek teklifi 2 milyar 248 milyon dolar ile Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ vermiş oldu.

 

16 FİRMA TEKLİF VERMİŞTİ

 

Kütahya’nın Seyitömer ilçesinde bulunan 600 MW gücündeki termik santralinin özelleştirilme ihalesi için şu yatırımcılar teklif vermişti:

“Torunlar-Eren Ortak Girişim Grubu, Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ, Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis İşletme ve Ticaret AŞ, D Enerji Üretim ve Yatırım AŞ, Ayen Enerji AŞ, Park Holding AŞ, Özkar İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Aksa Enerji Üretim AŞ, Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret AŞ, Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ, Eti Bakır AŞ, Bilgin Enerji-Suba Ortak Girişim Grubu, Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ, IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret AŞ-Fernas İnşaat A.Ş. Ortak Girişim Grubu, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu.”

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!