Reklamı Geç
Advert

Twitter üzerinden savcıya hakarete 10 bin lira ceza

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, Sivas’ta 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin davada görüş sunan Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel’e Twitter üzerinden hakaret ettiği gerekçesiyle 10 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum oldu.
13 Aralık 2012 Perşembe 14:59

Twitter üzerinden savcıya hakarete 10 bin lira ceza
Bu içerik 1297 kez okundu.

Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan Savcı Yüksel’in avukatı Güzide Başbilen, tazminata hükmedilmesini istedi.

Akkiraz’ın avukatlarından Hilal Akdeniz ise müvekkilinin kamuoyunun gündemindeki davaya ilişkin duygularını dile getirdiğini ifade etti ve hakaret kastı olmadığını savundu.

Davanın reddini isteyen Akdeniz, ”Müvekkilimin hem sanatçı hem de siyasi kimliği bulunmaktadır. Bu nedenle duygusal davranmıştır. Dava konusu olayda kendi arkadaşları ve akrabaları da zarar görmüştür” dedi.

Hakim Mustafa Satış, beyanların alınması ve diğer usulü işlemlerin tamamlanması sonrasında davayı kısmen kabul ederek, 10 bin lira manevi tazminata hükmettiğini bildirdi.

-Dava konusu-

Cumhuriyet Savcısı Yüksel, Sivas’ta 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 kişi hakkında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalara katılmıştı.

Yüksel, 13 Mart 2012’deki celsede esas hakkındaki görüşünü sunmuş, yargılama sırasında öldüğü anlaşılan 2 sanık hakkındaki davanın ortadan kaldırılmasını, 5 sanık hakkındaki davanın ise zaman aşımı nedeniyle düşmesine karar verilmesini istemişti.

Dava dilekçesinde, Akkiraz’ın aynı gün Twitter hesabından, Cumhuriyet Savcısı Yüksel’in kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu ve bu gerekçeyle 25 bin lira manevi tazminat talep edilmişti.

-Yezidin torunu yazmıştı

Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, Sivas davasının sanıkları hakkında açılan davanın zamanaşımında düşürülmesine karar verilmesini talep etmişti. Söz konusu mütalaa kamuoyunda yankı uyandırmış, CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz da twitter hesabında Savcı Yüksel’in mütalaasını, “Savcı sanki Yezid’in torunu, ifadesiz. Düşman bakışlı… Yakılana saygısı da yok utanması da yok” ve “Günlerdir söylüyorum; AKP kahramanlarını kendi çocuklarını aklıyor. Savcı da gelecekte vekil ya da bakan olursa şaşmam” sözleriyle eleştirmişti.

 Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/twitter-uzerinden-savciya-hakarete-10-bin-lira-ceza/siyaset/siyasetdetay/13.12.2012/1641364/default.htmEtiketler: İstanbul , CHP , Akdeniz , Ankara , Sivas , Cumhuriyet savcısı , manevi tazminat , Twitter , Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi , 2012 , olursa
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!