ODTÜ’deki olaylara inceleme!

YÖK Başkanı Çetinsaya Başbakan’ı protesto eden grup için Deneleme Kurulunu görevlendirdi.
25 Aralık 2012 Salı 13:11

ODTÜ’deki olaylara inceleme!
Bu içerik 1893 kez okundu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın, ODTÜ kampüsü’nde geçen hafta Göktürk-2 uydusunun fırlatılması nedeniyle düzenlenen törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto eden grupların çıkardığı olayların incelenmesi için 21 Aralık’ta YÖK Denetleme Kurulu’nu görevlendirdiği öğrenildi.

 

YÖK Başkanı Çetinsaya, konuyla ilgili AA muhabirinin soru üzerine, üniversite kampüslerindeki şiddet içeren olayların üzüntüyle karşılandığını ifade etti. Üniversite kampüslerinde şiddet, hoşgörüsüzlük ve baskının asla kabul edilemeyeceğini vurgulayan Çetinsaya, şunları kaydetti:

 ’’Yükseköğretim Kurulu olarak vazgeçemeyeceğimiz en temel ilkemiz akademik özgürlüktür. Akademik özgürlük, hem öğrencilerin ve öğretim üyelerinin kendilerini özgürce ifade edebilmelerini, hem de kampüse gelen misafirlerin ifade özgürlüğünü gerektirir. Bunu ihlal eden her davranış, akademik özgürlüğü ihlaldir ve kabul edilemez. Şiddete başvurarak akademik özgürlükleri sınırlamak, eğitim ve öğretimi engellemek asla mazur görülemez.’’

 

Çetinsaya, ’’Bu çerçevede üniversite yöneticileri, öğretim elemanları ve öğrencilerimizden beklentimiz, üniversite kampüslerinde şiddet içeren olayların vuku bulmaması için azami gayret göstermeleridir’’ ifadesini kullandı.

 

İstanbul’daki 5 üniversite ortak açıklama yaptı

 

Marmara, İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Galatasaray ve Mimar Sinan üniversitelerinin yaptığı ortak açıklamada, Çin’den fırlatılan Göktürk-2 uydusu için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı ODTÜ yerleşkesindeki tören sırasında yaşanan şiddet olaylarının üzüntüyle karşılandığını bildirildi.

 

Üniversite senatolarından açıklama

 

Yıldırım Beyazıt, Bingöl, Afyon Kocatepe ve Hacettepe Üniversitelerinin Senato’larında yapılan açıklamalarda, demokratik bir hak olan protestonun, şiddet kullanılarak ortaya konulmasının kabul edilemeyeceği bildirildi.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!