Reklamı Geç
Advert

Emeklilere Bal Eğitimi Devam Ediyor!

Pendik Belediyesi tarafından emekli vatandaşlara yönelik balcılık kursları devam ediyor. Emekliler hem meslek öğreniyor hem de boş vakitlerini değerlendirerek maddi kazanç elde etme fırsatı buluyor.

Emeklilere Bal Eğitimi Devam Ediyor!
Bu içerik 1692 kez okundu.

Emekli vatandaşlara yönelik başlatılan arıcılık kursunun Göçbeyli’de gerçekleştirilen uygulamalı eğitimine katılan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, model projenin  gelecek dönemde de devam edeceğini açıkladı.

Pendik Belediyesi ve İlçe Halk Eğitim Merkezi’nin birlikte yürüttüğü, emekli vatandaşların ekonomiye, istihdama ve üretime katkı sağlamasına yönelik arıcılık kursu, teorik eğitimlerden sonra uygulamalı eğitimlere geçti. Göçbeyli’de gerçekleştirilen kovanların ilkbahar bakımı eğitimlerine Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin de katıldı. Kursiyerlerle birlikte arıcılık kıyafetleri giyerek eğitimlere katılan Şahin, kovanların başında, bal mumu ile petek çerçevelerinin nasıl takılacağı, kovanların yapısı, ana arı, oğul arılar, işçi arılar, polenler gibi konuları ayrıntılarıyla kursiyerlerle birlikte öğrendi.

Emekliler için model proje olan kurs devam edecek

Pendik belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, benzersiz kursun ilk önce hemşehri dernekleriyle başlatıldığını ve yoğun talepten çok memnun olduklarını ifade ederek, “Model proje olan kurs gelecek dönemde de sürecek” dedi. Toplamda 80 saati kapsayan kursta emekli kursiyerler, öncelikle Arı Irkları, Türkiye ve Dünyada Arıcılık, Arı Hastalıkları, Arıcılıkta Mevsimsel Çalışmalar,  Ana Arı, Arı Popülasyonu, Sabit ve Gezginci Arıcılık, Arıcılıkta Kullanılan Ekipmanlar, Ballı Bitkiler, Arı Ürünleri gibi önemli konularda eğitildi.

Uygulamalı eğitim Göçbeyli'de 

Arıcılık kursunun emekli arıcı adayları, arıcılık mesleğini artık uygulamalı eğitimle arazide öğrenmeye ve tecrübe edinmeye başladı. Pendik’te arıcılık mesleğinin yapıldığı Göçbeyli’nin yeşil arazilerine giden kurs eğitimcileri ve kursiyerler, ilk derste mevsimsel bakım, ilkbaharda kovanlarda yapılan işlemleri yerinde gördü.

 M.E.B. onaylı sertifika verilecek

Emeklilere yönelik benzersiz eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlerden (sınavlardan başarılı olmak ve devam zorunluluğu şart) Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika almaya hak kazananlara içerisinde hazır arısı olan belli miktarda kovan da Belediye tarafından verilecek. Ancak belediye, bunun için bir başka önemli hedefi daha gözetiyor.

Memleketinde arıcılık yapana arısıyla birlikte kovan hediye

Belediye yetkilileri, emekli vatandaşların arıcılığı memleketlerinde yapmaları için kovanları İstanbul’da değil, emeklilerin kendi memleketlerinde teslim ediyor. Çünkü projede asıl önemli olan hedeflerden biri de, emekli vatandaşların şehir hayatının yoğunluğundan uzaklaşması ve en iyi balı üretebileceği şehirden daha büyük yeşil potansiyeline sahip olan kendi memleketlerinde yapmaları.

pendik balcılık kursu emeklilere balcılık kursa
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!