Reklamı Geç
Advert

Ayn El-Arab Provakatörlerine Baskın! 1 Kişi Tutuklandı!

Pendik’te Ayn El-Arab 'ta meydana gelen olayları bahane ederek terör örgütlerin propagandasını yapmak isteyen 3 hdp üyesinin evlerine baskın düzenlendi.

Ayn El-Arab Provakatörlerine Baskın! 1 Kişi Tutuklandı!
Bu içerik 2288 kez okundu.

Pendik’te Ayn El-Arab 'ta meydana gelen olayları bahane ederek terör örgütlerin propagandasını yapmak isteyen 3 hdp üyesinin evlerine baskın düzenlendi.

Polisler tarafından sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında HDP üyesi Emrah Önal, Emrah Baran Özdemir ve Yusuf Avras gözaltına alındı. İstanbul Emniyeti'ndeki ifadelerinin ardından savcılığa çıkarılan 3 kişi,Ayn El Arab'ta  ölen YPG'li teröristler  için 1 Kasım'da Pendik'te propaganda amaçlı   çadır kurulmasının ardından çıkan olaylara karıştıkları iddiasıyla, savcı tarafından tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi. Emrah Önal ve Yusuf Avras tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, Emrah Baran Özdemir ise aynı gerekçe ile tutuklandı.

 

Ayn El-Arab Neresidir?

Son birkaç yılda Türkiye’nin gündeminde gitgide daha fazla yer alan Suriye Kürtlerinin bölgedeki geçmişi bin yıl öncesine dayanır. Şam ve Halep şehirleri başta olmak üzere Suriye’de yaşayan Kürtlerin önemli bir kısmı Haçlı seferlerine karşı mücadele etmek için bölgeye gelenlerdi. Sonraki dönemlerde bazı önemli Müslüman Kürt alimlerinin bölgeye yerleşmesiyle Şam ve Halep’teki Kürt nüfusu sürekli bir şekilde arttı. Özellikle Selahaddin Eyyubi döneminden itibaren Şam’da önemli bir Kürt mevcudiyeti oluştu. Bu tarihlerden itibaren Kürtler  Şam’ı vatanları ile karşılaştıracak kadar çok benimsemişlerdi. Hatta Kürtlerin Şam hayranlığı şöyle bir deyişe de konu olmuştu. ‘Şam’da hayat tatlıdır; fakat vatan daha tatlıdır” 

Eyyubiler ve Memlükler döneminde Şam’ın ve Halep’in yönetiminde görev alan Kürtler  yaklaşık 400 yıl Ortadoğu coğrafyasına hakim olan Osmanlı devleti döneminde varlığını devam ettirdi. 19.yy’da Osmanlı yönetimi tarafından Anadolu ve Irak’tan  bölgeye yerleştirilen Kürt aşiretleri ile bölgede yaşayan Kürtlerin nüfusu daha da arttı. Bu dönemde Suriye Kürtleri, özelikle Şam ve Halep civarında, Hatay’ın güneyinde Cebel-i Ekrad ( Kürt Dağı),Afrin bölgesinde yaşadılar. II.Abdülhamid döneminde bölgede asayişin sağlanması sonrasında göçebe Kürt aşiretleri de  bölgeye yerleşmeye başladılar. Kürt nüfusunun yoğunlaştığı yerlerden biri de Suriye’nin Kuzeydoğu sınırı bölgesindeki Cezire oldu. 

 

Osmanlı Devletinin I.Dünya savaşından yenik çıkması ile bölge haritası yeniden çizilince  Suriye toprakları Fransa işgali altına girdi. Böylece bölgede yaşayan Kürtler Osmanlı’dan ayrılmış oldu. Lozan antlaşması ile Türkiye- Suriye sınırı kesinleşince Türkiye’nin Güneydoğusunda yaşayan Kürtler ile Suriye tarafında yaşayan Kürtlerin arasına sınır çizilmiş oldu. 

I.Dünya savaşı sonrasında Fransız mandasında Suriye devletinin kuruluşunun ardından sınırlar aşiretlerin göçlerine kapatıldı. Ancak özellikle 1925 yılında doğuda çıkan Şeyh Sait isyanı sonrasında bölgede uygulanan politikalardan dolayı birçok Kürt aşireti Türkiye’den Suriye’nin kuzeyine göç etmek zorunda kaldı.  

Son günlerde yoğun saldırılara maruz kalan Ayn-el Arap ( Kobani) bölgesi ise  Türkiye Suriye sınırında Halep vilayetine bağlı bir merkezdir. Osmanlı kaynaklarında burası Arap Pınar olarak adlandırılmıştı. Suriye yönetimi ise bunu Arapçaya çevirerek Ayn-el Arap olarak değiştirdi.  Bağdat demiryolu kenarında 1910”lu yıllarda kurulan Alman şirketine ithafen kullanılan Kompany kelimesinin Kürtçeleşmesi ile birlikte bölgedeki Kürtler burayı Kobani olarak adlandırdılar.

Ayn-el Arap-Kobani’de Kürtlerin nüfusu hakkında net rakamlar olmamakla birlikte buraya bağlı 120 köyde Kürtler yaşamaktadır. Ayn-el Arap ( merkez ) ,Şeyuk Tahtani ve Serrin olmak üzere 3 nahiyeye sahip olan ilçenin en kalabalığı Ayn-el Arap’tır. Burada Kürtler çoğunluktadır. Diğer iki nahiyede ise Kürt nüfus çoğunluğu yoktur. Ayn-el Arap-Kobani bölgesinde yaşayan Kürt aşiretleri temel olarak Berazi aşiretinin kollarından oluşmaktadır.

Kaynaklar: Rasim Bozbuğa; Suriye Kürtleri: Suriyenin Kuzeyinde Etnik Yapı ve Kürt Nüfusu, Mustafa Dağ, 2000`e kadar Suriye Kürtleri Abdi Noyan Özkaya;Suriye Kürtleri: Siyasi Etkisizlik ve Suriye Devleti’nin Politikaları

pendik hdp
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!