Reklamı Geç
Advert

Türkiye IMF'den kurtuluyor mu?

Türkiye IMF'den kurtuluyor mu? IMF'ye borç ne zaman bitiyor. Türkiye IMF'ye ne zaman borcunu bitiriyor.
11 Mayıs 2013 Cumartesi 15:46

Türkiye IMF'den kurtuluyor mu?
Bu içerik 3163 kez okundu.

 

Türkiye'nin 2002 yılında girdiği ekonomik krizden kurtulmak için can simidi olarak gördüğü ülkeye kambur olan IMF'den (Uluslararası Para Fonu) kurtuluyor. Türkiye'nin IMF'ye (Uluslararası Para Fonu) 23.5 milyar dolar borcu olduğunu açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün bu borcun 900 milyon dolara düştüğünü belirtti.

 

 IMF'e borcuna değinerek önemli bir müjdeyi ilk kez paylaşmak istiyorum diyen Erdoğan, "Önemli bir müjdeyi ilk kez paylaşmak istiyorum. Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu'na olan borcu, uzun yılların ardından ilk kez 1 milyar doların altına düştü ve şu anda 900 milyon dolar borcumuz kaldı. 2013 yılı bütçesi, hükümet olarak hazırladığımız ve uygulayacağımız 11'nci bütçe olacak. Tıpkı önceki 10 bütçe gibi, bu bütçeyi de ülkemizin gerçekle-riyle örtüşen, büyük ama ulaşılması mümkün hedefleri gözeten, özellikle de sosyal harcamaları yine güçlü şekilde destekleyen bir bütçe olarak tasarladık. 2008 yılı sonunda başlayan, tüm dünyayı etkisi altına alan, bugün dahi birçok ülkede etkisi ağır şekilde devam eden küresel finans krizinin, bütçe dengelerimizde ve bütçe hedeflerimizde etkisi son derece kısıtlı oldu." dedi.

 

2002 yılında DSP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Bülent Ecevit'in Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 3 Mayıs 1999 tarihinde görevlendirilerek MHP ve ANAP ile kurduğu koalisyon hükümeti ülkeyi iyi yönetemeyince ekonomik krize girdi. Krizden kurtulma yollarından bir yolu IMF'den borç almaktı. 

 

Türkiye IMF borçunu bitiriyor

 

Erdoğan, "2002 yıl sonunda, Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu'na borcu 23.5 milyar dolardı. Biz, ödeye ödeye, bu yılın Ağustos ayında Uluslararası Para Fonu'na olan borcumuzu 1.3 milyar dolara kadar düşürmüştük. Kasım ayı içinde, Uluslararası Para Fonu'na yeni bir dilim ödeme daha yaptık. Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu'na olan borcu, uzun yılların ardından ilk kez bir milyar doların altına düştü ve şu anda 900 milyon dolar borcumuz kaldı. 2013 yılının ilk aylarında yapacağımız ödemelerle, Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu IMF'ye borcunu artık tamamen sıfırlıyoruz. Küresel kriz sürecinde IMF'den yeni borç almak yerine, var olan borcumuzu ödedik. Hatta IMF'ye 5 milyar dolar borç verme konusunda müzakereleri başlattık; IMF'den borç alan ülke konumundan, IMF'ye borç veren ülke konumuna yükseldik. Dün alan el idik, bugün veren el oluyoruz."dedi.

 Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/turkiye-imf-den-kurtuluyor-mu-/ekonomi/detay/1707022/default.htmEtiketler: İstanbul , Türkiye , MHP , Recep Tayyip Erdoğan , IMF , DSP , küresel kriz , ANAP , Bülent Ecevit , Süleyman Demirel , Uluslararası Para Fonu , dolar , Türkiye'nin , Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel , istiyorum , 2013

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!