07 Şubat 2013 Perşembe 12:23 " /> 07 Şubat 2013 Perşembe 12:23 " /> 07 Şubat 2013 Perşembe 12:23 " />
Reklamı Geç
Advert

S&P sessizliğini bozdu: İddialar asılsız

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) ABD’de kuruluşun bağlı bulunduğu ana şirket olan McGraw-Hill aleyhine açılan davaya ilişkin olarak, "Kredi reytinglerinin daha düşük olması gerektiğini bildiğimiz halde kasten reytingleri yüksek tuttuğumuz iddiaları doğru değil. İddialar asılsız ve hukuki gerekçeden uzak” açıklamasını yaptı.
07 Şubat 2013 Perşembe 12:23

S&P sessizliğini bozdu: İddialar asılsız
Bu içerik 2152 kez okundu.

AA muhabirine açıklamada bulunan S&P, Los Angeles’ta açılan davada S&P’ye bankalardan daha çok iş alabilmek için konut kredileriyle bağlantılı varlıklara yüksek not verdiği suçlamasının yöneltilmesi ile ilgili olarak, ”Kredi reytinglerinin daha düşük olması gerektiğini bildiğimiz halde kasten reytingleri yüksek tuttuğumuz iddiaları doğru değil. Asılsız ve hukuki gerekçeden uzak. S&P kendisini bu asılsız iddialar karşısında güçlü bir şekilde savunacaktır” dedi.

S&P açıklamasında ekonomik krizin yaklaşmakta olduklarının öngöremediklerini kabul ederek, ”Maalesef, S&P, herkes gibi yaklaşmakta olan ekonomik krizin hızını ve büyüklüğünü ve kredi kalitesini nasıl etkileyeceğini tahmin edemedi” ifadesini kullandı.

Davada S&P analistlerinin piyasadaki sorunların farkında olduğunu gösterdiği iddia edilen bazı e postalar da kanıt olarak yer almıştı.

ABD hükümetinin iddiasına göre, kriz öncesi bazı S&P yöneticileri bir takım yatırımların notunu düşürmenin müşterileri kızdırabileceği ve işlerin rakiplere gidebileceği endişesi taşıyordu.

ABD Başsavcısı Eric Holder soruşturmanın 2009’da başladığını, S&P’nin 2011’de ABD’nin notunu düşürmesiyle ilgisi olmadığını belirterek bu davada Standard & Poor’s’dan 5 milyar doların üzerinde tazminat almaya çalışacaklarını açıklamıştı.

ABD yönetimi S&P’yi 2008 yılındaki finansal kriz öncesinde konut kredileriyle bağlantılı varlıklara not verirken riskleri görmezden gelip kazançlara odaklanmakla suçlamıştı.

Dava sonrasında, S&P’nin bağlı olduğu ana ortak McGraw-Hill’in New York borsasında işlem göre hisseleri açılın dava haberinin ardından yüzde 23,53 oranında değer kaybetti.

McGraw-Hill hisseleri açıklama öncesinde 58,34 dolardan kapanış yapmıştı. Dava haberinden sonra sert bir şekilde düşüşe geçen hisseler 44,61 dolara kadar geriledi.

 Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/s-p-sessizligini-bozdu-iddialar-asilsiz/ekonomi/ekonomidetay/07.02.2013/1665798/default.htmEtiketler: ABD , New York , Los Angeles , S&P , 2011
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!