Ortak Girişim Grubu'ndan 'iptal' açıklaması

Ortak Girişim Grubu, 5.7 milyar dolar ile kazandığı köprü ve otoyollar ihalesinin iptalinin ardından ilk açıklamayı yaptı.
26 Şubat 2013 Salı 00:43

Ortak Girişim Grubu'ndan 'iptal' açıklaması
Bu içerik 1746 kez okundu.

Koç Holding, Gözde Girişim Sermayesi ve Malezyalı UEM Group, köprü ve otoyolların 5.7 milyar dolara işletme hakkının kazanılmasının ardından gelen ihale iptaline ilişkin olarak, “Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca yapılan değerlendirme ve alınan karar ile köprü ve otoyolların işletme haklarının verilmesi yöntemi ile yapılan özelleştirme ihalesinin iptal edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız” açıklaması yaptı. Koç Holding, UEM Group Berhad, Gözde GSYO Ortak Girişim Grubu’ndan (OGG) yapılan yazılı açıklamada, “Bilindiği üzere köprü ve otoyolların özelleştirilmesi ile ilgili ihale 17 Aralık 2012 tarihinde gerçekleşmiş olup, ihaleye en yüksek teklifi Koç Holding A.Ş.-Malezyalı UEM Group Berhad-Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’den oluşan Ortak Girişim Grubu vermiştir” denildi.

"TALEP EDİLEN YÜKSEK İŞLETME STANDARTLARI DİKKATE ALINARAK TEKLİF VERİLDİ"

İhaleye en yüksek teklifi sunan Ortak Girişim Grubu’nun, bu ihaleye çok titiz bir hazırlık ve fizibilite sürecinin ardından katıldığı, bu projeyi Türkiye ekonomisinin bugününe ve geleceğine olan inancının bir ifadesi olarak sahiplendiği belirtildi. Türkiye’nin büyüme ve gelişme potansiyelini ve ihale şartnamesinde talep edilen yüksek bakım ve işletme standartlarını dikkate alarak Ortak Girişim Grubu’nun teklifini verdiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi: Ancak bilindiği gibi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan ihaleler Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca onaylandıktan sonra geçerlilik kazanmaktadır. Bu özelleştirme ihalesi kapsamında, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca yapılan değerlendirme ve alınan karar ile köprü ve otoyolların işletme haklarının verilmesi yöntemi ile yapılan özelleştirme ihalesinin iptal edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız.”

BAŞBAKAN “RAKAMI KÜÇÜK BULDUK” DEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, köprü ve otoyol ihalesinin iptal edilme nedenini, “Rakamı küçük bulduğumuz için biz bu ihaleyi iptal ettik” sözleriyle açıklamıştı. Burada en üst düzeyde bekledikleri bir rakam olduğunu belirten Erdoğan, yeni formül olarak, “İlla blok satış olacak diye bir şey yok. Bunun için de şimdi yeni bazı çalışmalar yaptırıyoruz. Bunlardan bir tanesi de halka açmak olayıdır. Belli bir oranını halka açmak gibi bir adımı da bu özelleştirmede atabiliriz” açıklaması yapmıştı.Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/ortak-girisim-grubu-ndan-iptal-aciklamasi/ekonomi/ekonomidetay/25.02.2013/1673362/default.htmEtiketler: Türkiye , Recep Tayyip Erdoğan , Koç Holding , özelleştirme , ortak girişim , otoyol , dolar , 2012 , Bakım
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!