Hattat zırhlı araç üretecek

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat, traktör, otomotiv yan sanayi ve enerji projelerinin yanı sıra zırhlı araç üretimi yapacaklarını açıkladı. Hattat ayrıca yerli bir elektrikli otomobil için kolları sıvadı.
08 Mart 2013 Cuma 00:05

Hattat zırhlı araç üretecek
Bu içerik 2040 kez okundu.

Hattat Holding bünyesinde yer alan Hattat Tarım Makineleri, Dünya’nın dört bir yanından gelen iş ortakları ile 2012 yıl sonu ve 2013 yılı yeni yatırımlarını değerlendirme toplantısını Antalya Belek’te yaptı.

Toplantıda bir konuşma yapan Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat, “Hattat Traktöre inanıyor ve güveniyoruz. Traktör bizim işimiz. Hattat Tarım olarak her zaman iddialıyız. İddiamız önümüzde ki yıllarda artarak devam edecek.” dedi.

Hattat, Holding’in diğer sektörlerdeki yatırımlarına da değinerek, Avrupa’nın en büyük kuyularını açtıklarını belirtterek, "8 metre çapında eksi 700 metreye kadar inen bu kuyulardan 10 milyon ton kömür çıkarılması hedefleniyor. Çıkarılacak bu kömürün kurulacak enerji santrallerinde değerlendirilecek. Batı Karadeniz enerji üssü diye tabir ettiğimiz projemiz var. İnşallah tam kapasiteye geçtiğinde yaklaşık 4 bin megavatlık bir elektrik üretme kapasitesine sahip olacak. Onun için de yaklaşık 6 milyar dolarlık bir yatırım gerekiyor. Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 8'i üzerinde elektrik enerjisi üretimi yapacağız.” dedi.

ZIRHLI ARAÇ ÜRETİMİNE GİRİYORSavunma sanayiinde de çalışmalar yaptıklarını dile getiren İbrahim Hattat, şu anda tank taşıyıcı araç ürettiklerini, daha sonra ise zırhlı araç üreteceklerini ifade etti.??Özellikle 2013’te buna ağırlık vereceklerine değinen Hattat, “42 adet tank taşıyıcıyı silahlı kuvvetlere teslim ettik. Birçok projemiz daha yürütülüyor. 2013 yılında savunma sanayi alanındaki yatırımlarımıza ağırlık vereceğiz. Özellikle üzerinde çalıştığımız projeler söz konusu. Milli tankımız Altay'ın power pack sistemleri, 6X6, 8X8 zırhlı araç üretimleri gibi.” dedi.?

TÜBİTAK’ın elektrikli otomobille ilgili projeye katıldıklarını söyleyen Hattat, yerli bir elektrikli otomobil üretmenin çabasında olduklarını kaydeden Hattat, hükümetin bu konudaki desteğine ve teşvikine de anımsatarak, sonuçların mayıs ayında belli olacağını hatırlattı.

Almanya’da Mercedes'in direksiyon fabrikasını satın aldıklarını ve bu fabrikayı Türkiye’ye getirecekleri anlatan Hattat, Çerkezköy’e kurulacak bu fabrikanın faaliyete geçmesi ile yaklaşık 150 bin direksiyon üreteceklerini sözlerine ekledi. Hattat Tarım Makineleri Genel Müdürü Abdullah Akkuş ise Türkiye’deki pazar paylarını 6 kat artırdıklarını kaydetti.??Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/hattat-zirhli-arac-uretecek/ekonomi/ekonomidetay/07.03.2013/1677513/default.htmEtiketler: Almanya , Antalya , Türkiye , otomotiv , Avrupa , TÜBİTAK , Karadeniz , Çerkezköy , Belek , elektrik enerjisi , 2012 , 2013 , Türkiye'nin , Otomobil

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!