Reklamı Geç
Advert

Altınbaş, 150 milyon dolara yurtdışından marka arıyor

Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, yurt dışından marka satın almayı düşündüklerini belirterek, “Ciddi ilgilendiğimiz markalar var. Satın alma büyüklüğü 100-150 milyon dolar arasında olacak” dedi
07 Şubat 2013 Perşembe 00:29

Altınbaş, 150 milyon dolara yurtdışından marka arıyor
Bu içerik 2692 kez okundu.

Altınbaş, Altınbaş Mücevherat’ın 2012 yılı performansı ve 2013 yılı hedeflerinin açıklandığı basın toplantısında, önümüzdeki dönemde mevcut durumlarını güçlendirmeye ve yurt dışı yatırım fırsatlarını değerlendirmeye odaklanacaklarını açıklayarak, “Mücevheratta daha fazla yatırım ve yurt dışı mağazacılığı konsantre olduk ve bu şekilde ilerlemeye devam edeceğiz” dedi. Sadece üretim değil, tasarım, markalaşma, pazarlama, hizmet, satış sonrası destek ve dağıtım alanında kat ettikleri aşamalarla dünya mücevher sektörünün önemli birkaç oyuncusu arasına girdiklerini söyledi.

“TEMALI TASARIMLA LİDERLİĞİMİZ KORUYACAĞIZ”

Altınbaş, stratejileri kapsamında pırlanta, elmas, inci, altın, alyans, çocuk ve erkek kategorilerinde dünya ve moda trendlerine uygun ürün yelpazelerine sahip olduklarını, geleneksel değerler ile modernizmi harmanlayan, hikayesi olan ve temalı tasarımların üzerinde durarak sektörde liderliklerini korumaya devam ettiklerini kaydetti.

“12 KAT BÜYÜMEYİ, 1 MİLYAR DOLAR CİRO GERÇEKLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”Altınbaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılının kutlanacağı 2023 yılı için hedeflerini de şimdiden belirlediklerini söyledi. Bu kapsamda ihracat rakamlarını daha da yükselteceklerini açıklayan Altınbaş, “Mevcut duruma göre, yaklaşık 12 kat büyümeyi hedefliyoruz. Coğrafi genişleme ve büyüme politikamızı sürdürürken, Çin, Hindistan ve Afrika ülkeleri ihracat yapmayı planladığımız yeni pazarlar arasında geliyor. Buna göre, Cumhuriyetimiz’in 100.yılı için 500 milyar dolarlık ihracat hedefine katkı yapacak şekilde, Altınbaş Mücevherat Grubu olarak bin mağaza ile 1 milyar dolar ciro gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“PIRLANTA VE MÜCEVHER PAZAR BÜYÜKLÜĞÜ 5 MİLYAR DOLAR”

Konuşmasında altın ve mücevherat sektöründen de bahseden Altınbaş, Türkiye’nin sektör büyüklüğü açısından, Hindistan, Çin, ABD ve Rusya ile birlikte dünyanın en büyük beş ülkesi arasında yer aldığını, üretimde ise Hindistan ve İtalya ile birlikte ilk üç ülke arasında yer aldığını bildirdi. 2012 yılı ihracatında yıllık bazda en fazla oransal artış gerçekleştiren savunma sanayi sektörünü, mücevher sektörünün takip ettiğine dikkati çeken Altınbaş, “Yükselen altın fiyatları sonucunda, dünyada pırlanta, elmas ve değerli taşlarla katma değeri oluşturan mücevherlere bir talep gözleniyor. Son yıllarda pırlantalı mücevher pazarının büyüklüğü dünyada üç kat arttı. Markalı ürünler pırlantaya olan güvende en büyük etken olarak biliniyor. Türkiye'de ise pırlanta ve mücevher pazarı büyüklüğü yaklaşık 5 milyar dolar civarındadır. Pazar her yıl ortalama yüzde 20’nin üzerinde büyüyor. Altını değerlendirecek olursak, ülkemizde 400 ton altın ve mücevher üretecek kapasiteye sahibiz” dedi.

“SEKTÖR 400 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR”

Türk Kuyumculuk ve Mücevherat Sektörü’nün, son 20 yılda gösterdiği performans ile esnaflıktan sanayiciliğe dönüşüm sürecini geçirdiğini ve sektörün 5 binden fazla üretici, 40 bin perakendeci, toplam 400 bin kişiye istihdam sağladığını ve yıllık 10 milyar doları aşan direkt-dolaylı ihracatı temsil ettiğini açıklayan Altınbaş, “Bugün sektörümüz dünya standartlarında dev fabrikaları ve eğitimli işgücü, markaları ile dünyanın en rekabetçi ülkeleri arasında yer almaktadır. Beş bin yıllık kuyumculuk, kültürel mirasına sahip bir coğrafyada bulunmanın ayrıcalığını yaşıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE İTALYA’DAN SONRA İKİNCİ”

Türkiye’nin dünyada altın mücevherat üretiminde İtalya’dan sonra ikinci sırada yer aldığını dile getiren Altınbaş, bu nedenle mücevher sektörünün, Türkiye’nin dünyada lider olabileceği, belki de tek sektör olduğunu söyledi. Daha önceki yıllara göre Türkiye’nin, dünyadaki pazar payı yüzdesini her geçen yıl yükselttiğine dikkat çeken İmam Altınbaş, tüketicinin çok daha bilinçli ve seçici olduğunu, bir yandan tasarruf hakkını kullanırken diğer yandan yaşamına kalite ve değer katacak ürünleri tercih ettiğini ifade etti.

“ALTIN FİYATLARI BURALARDA KALIR, ÇOK YUKARI GİTMEZ”

Soruları da yanıtlayan Altınbaş, şu anda 110 mağazalarının bulunduğunu, 2013’de 30 mağaza daha açacaklarını, 2023 hedeflerinin ise bin mağaza olduğunu söyledi. İmam Altınbaş, altın fiyatlarında beklentilerinin sorulması ve bankaların altın bankacılığına yönelmesine ilişkin bir soru üzerine, şu yanıtı verdi: “Altın bankacılığı Türkiye’de kullanılan bir şey. Bankalar emtia olarak bunu kullanmak istiyor. Ben doğru buluyorum sektörün gelişmesi için, yapmalılar. Altın fiyatı ise dünyayı ilgilendiren bir şey. Dünyada istikrar sağlanıyor, ekonomik istikrarın düzeldiğine ilişkin olumlu gelişmeler var. Bu bunlar oldukça ben altın fiyatlarının, bu seviyelerden çok yukarı gideceğini düşünmüyorum. Buralarda kalır diye düşünüyorum.”

ÇİN’E YÜZDE 10-15 MARKALI ÜRÜN İHRACATI YAPACAK

Çin’in dünya mücevher üretimde söz sahibi bir ülke olduğun ve burada üretim veya ürün değil, markalı mücevherin eksik olduğunu söyledi. Çin’de markalı mücevher satmayı hedeflediklerini açıklayan Altınbaş, “Öyle bir hedefimiz var ki iki yılda ihracatımızın büyük kısım olmasa da, yüzde 10-15’lik kısmını Çin’e satarız diye düşünüyoruz” dedi. Altınbaş, holding cirosu ve bu ciroda mücevher grubunu payının sorulması üzerine, “Bizim holding cirosu 4.5 milyar dolar civarında, 582 milyon dolar mücevherin payı. Yani yüzde 10 payı var. 2013 yılı için mücevherde yüzde 40 büyüme hedefi koydu. Holding olarak büyüme hedefi yüzde 25” yanıtını verdi.

MÜCEVHERDE YÜZDE 6 VERGİ, YÜZDE 20 OLARAK GERİ DÖNDÜ”

Altınbaş, “Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a cebinizdeki mücevherleri gösterip ‘ÖTV’yi indirin, ihracatı 20 milyar dolara çıkartalım’ demiştiniz. Hükümetin buna bakışı nasıl oldu?” sorusu üzerine, şu karşılığı verdi: “Biz 2004-2005’de ÖTV’yi sıfırlattık. Bir yıla yakın da sıfır olarak çalıştık. Sonra basında çıkan haberler etkili oldu. İşte ‘Kefen bezinde şu kadar ÖTV var, mücevherden vergiyi almayıp nereden alacaksınız?’ gibi başlıklarla, yüzde 6 olan ÖTV, yüzde 20 olarak döndü. Bu ÖTV, İtalya, Çin, Hindistan, Güney Kore’de yok. Dünyada mücevher üreten hiç bir ülkede yoktur. Sayın Başbakan Yardımcımıza, cebimden 100 bin dolarlık pırlanta çıkarttım ve bunu Türkiye’de bir üretici hammadde olarak kullanırsa 20 bin dolar ÖTV ödeyecek, İtalya’daki üretici 100 bin dolara alacak. Şimdi burada üretilmiş 120 bin dolara mal olmuş bir ürün varken, öbür tarafta 100 bin üretilmiş bir ürün varken ‘Siz hangisini alırsınız?’ diye gösterdim güldüler tabi. Herkes sağ duyu ile bakınca, kimse 120 bin dolar verip almaz. Bu sektörün gelişmesi, istihdamı ve ihracatı yönünde büyük bir engel.”

BİN MAĞAZAYA SATIN ALMALARLA ULAŞACAK

Yurt dışı planlarına yönelik bir başka soruya Altınbaş, “Yurt dışında marka satın almayı düşünüyoruz. Hatta ciddi ilgilendiğimiz markalar da var. 2023 hedefinde, yani önümüzdeki 10 yılda bin mağaza açma hedefimiz var. Buna nasıl ulaşacağız? Biraz da satın almalarla büyüme hedefimiz var. O mağazalarla ulaşmak için. Yurt dışı için satın alma büyüklüğü 100-150 milyon dolar arasında olacak. Görüşmelerimiz sürüyor, henüz sonuçlanmadı” karşılığını verdi.

“MÜCEVHER GRUBUMUZUN KONSOLİDE CİROSU 582 MİLYON DOLARA ULAŞTI”

Altınbaş Mücevherat Grup Başkanı Atilla Keskin ise dünyada krizlerin yaşandığı 2012 yılında satışlarının, bir önceki yıla göre yüzde 40 oranında arttığını, mücevher grubunun konsolide cirosunun 582 milyon dolara ulaştığını açıkladı. 2012 yılında 20 mağazayı hizmet açtıklarını belirten Keskin, 2013 yılında, Almanya, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Katar, Ukrayna’nın da arasında bulunduğu ülkelerde 30 yeni mağaza açarak, 2023 yılındaki toplam bin mağaza hedefine ulaşacaklarını bildirdi. Keskin, diğer taraftan, yılbaşı, sevgililer günü ve anneler günü gününde mücevher satışlarında ciddi bir artış yaşandığını, geçen yıl Altınbaş Mücevher’in toplam cirosunun yüzde 35’nin bu günlerde gerçekleştirdiğini kaydetti. Keskin, satışlara olumlu etkisi olan dizi sponsorlukları da devam edeceklerini kaydetti.

BANKALARIN ALTIN SATIŞI

Soruları da yanıtlayan Keskin, bankalara altın satışına izin verilmesinin, satışlarını nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine, “Bankalar hurda altın topluyor, bizim yaptığımız iş tasarımlı altın ve mücevher satışı. Satışlarımız içinde sarrafiye koymuyoruz, hatta yok gibi. Onun için bizim gibi markalı ürün satın firmalara, bunun herhangi bir etkisi olmayacak” karşılığını verdi. Keskin, bu yıl 30 mağaza açacaklarını, her bir mağazada 5-10 kişinin çalışacağı düşünüldüğünde, sadece bu mağazalarda 300 kişinin çalışacağını açıkladı. (ANKA)Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/altinbas-150-milyon-dolara-yurtdisindan-marka-ariyor/ekonomi/ekonomidetay/06.02.2013/1665413/default.htmEtiketler: Almanya , İtalya , ABD , Türkiye , Rusya , Katar , Ukrayna , Hindistan , Bulgaristan , Ali Babacan , Afrika , Güney Kore , ÖTV , Makedonya , Sevgililer Günü , kuyumculuk , Romanya , Kore , Türkiye Cumhuriyeti , anneler günü , İmam Altınbaş , Performans , çocuk , dizi , üretim , Çin , ihracat , işgücü , dolar , Moda , Tasarım , Mağaza , Marka , Mücevher , Altınbaş , 2012 , Yılbaşı , 2013 , Grup , olmasa , Türkiye'de , sadece , Cumhuriyeti

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!