Reklamı Geç
Advert

OTO WORLD ASYA'DA DERİN ŞAİBE

TV’lerde büyük bir reklam kampanyası dönüyor. İstanbul’un Anadolu Yakası’na gemi görünümlü ilk otomobil AVM’si yapılacak: Oto World Asya!
04 Aralık 2012 Salı 12:30

OTO WORLD ASYA'DA DERİN ŞAİBE
Bu içerik 1816 kez okundu.

TV’lerde büyük bir reklam kampanyası dönüyor. İstanbul’un Anadolu Yakası’na gemi görünümlü ilk otomobil AVM’si yapılacak: Oto World Asya! Bu büyük AVM’nin yatırımcıları Pendik Belediyesi’ne yakınlığıyla bilinen Has Şirketler Grubu ile Evra Group ortaklığı. Has Şirketler Grubu aynı zamanda Pendik Belediyesi’nin temizlik işlerini kazanan şirket.

Bu proje ilçede iktidar partisi AKP ile muhalefet partisi CHP’yi karşı karşıya getirdi. Biz de 1 Aralık’ta yapılacak törenle inşaatına başlanması planlanan 170 milyon lira bütçeli projeyi mercek altına aldık. İlk önce inşaat bölgesini gezdik. Sonra İlçe Belediye Meclisi’nde CHP’liler ile AKP’lilerin konuşmalarını yerinde izledik. Daha doğrusu CHP’li meclis üyesi Tarık Balyalı’yla AKP’li üyelerin karşılıklı atışmasını. Bu süreçte bazı belgelere ulaştık, inceledik. Şirket yetkililerinin proje tanıtımlarını ve açıklamalarını takip ettik. Ve araştırmamız sonucunda karşımıza şu tablo çıktı:

Yeşil alandan ticari alana

İnşaat alanında çalışma göze çarpıyor. Zaten AVM inşaatından başka da bir çalışma yok. Çevredeki yeşillikler ve bir sera alanı dikkatimizi çekiyor. CHP’liler bu alanın yeşil ve park alanı olduğunu, plan tadilatlarında bu alanın ticaret alanına çevrildiğini söylüyor. Belediye de bu bilgiyi doğruluyor. Zaten o bölgede başka da ticaret alanına çevrilen arsa yok.Fay hattı pasifmiş!

CHP’lilerin itirazı da bu noktada başlıyor. Bu bölge yeşil alan ve park alanı olduğu için hiçbir yurttaşa yapılaşma için izin verilmemiş. Yapılaşma izni verilmemesinin bir nedeni de bölgenin altından fay hattının geçtiği bilgisi. 19 Mayıs 2006 yılında yapılan planda Kemiklidere üzerinde kalan büyük alan, altında fay hattı olduğu gerekçesiyle yeşil alana alınmış. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı mikro bölgeleme çalışmaları sonucunda bu alanın altında fay hattı olmadığı, varsa da pasif bir fay hattı olduğu gerekçesiyle planlar değiştirilmiş. 28 Mayıs 2012 tarihinde yapılan 1/5000’lik planlarda bu bölge yeşil alandan çıkarılarak önlem alınarak inşaat yapılacak alan olarak değerlendirilmiş; konut ve ticaret alanı haline getirilmiş. AKP’liler bu iki konuyla ilgili her şeyin hukuka uygun yapıldığını söylüyor.

İhaleye çıkılıyor

İşte asıl problem de bundan sonra başlıyor… CHP’liler burada birbirine bitişik iki arsanın iki şirkete satıldığını, satıştan sonra öğreniyor. CHP’lilere göre yeşil alan ve fay hattından çıkan bu arsalar sessiz sedasız satılıyor. Bu arsalar için reklam verilmiyor. İlanla yetiniliyor. Bursa’daki Hâkimiyet gazetesine ilan veriliyor ancak Pendik’teki yerel gazetelere ilan verilmiyor. Yeterli ilanın ve reklamın yapılmadığını Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin de kabul ediyor. “Bazı şeyler benim de dikkatimden kaçıyor” diyen Şahin, AVM’nin yapılacağı iki arsanın ise beklenenden çok daha yüksek fiyatlara satıldığını söylüyor. Şahin’in Meclis tutanaklarına yansıyan konuşmasına göre iki arsanın satış rakamları şöyle: 1. Parsel: 9 milyon 400 bin TL. 2. Parsel: 9 milyon 600 bin TL. İki parselin toplamı: 19 milyon TL.

Belediye Başkanı Şahin, İlçe Meclisi’ndeki tutanaklara göre aynen şunları söylüyor: “Keşke gazete ilanı verseydik, daha fazla olur muydu, zannetmiyorum…”

Şirket alanı çok beğendi!

Bu iki arsayı birleştirerek gemi görünümlü AVM’yi dikececeğini açıklayan Has Şirketler Grubu ve Evra Group ise arsanın ne kadar değerli olduğunu internet sitelerinde şöyle anlatıyor: “OtoWorld Asya’nın en önemli özelliklerinden biri, sahip olduğu değerli lokasyondur. OtoWorld Asya ise bu denli önemli bir lokasyonda tüm bağlantı yollarının birleştiği değerli bir alanda konumlanmaktadır. E5 ve TEM bağlantı yolunun hemen üzerinde yer alan proje, pek çok ulaşım aksının üzerinde bulunmaktadır. Sabiha Gökçen Havalimanı’na 1-2 dakikalık mesafede bulunan OtoWorld Asya’ya, kendi aracınızla E5 ve TEM otoyolundan ya da deniz otobüsü, Marmaray metrosu, tren, otobüsle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.”

Şimdi bu değerli arsa üzerine iki şirketin yapacağı otomobil AVM’siyle ilgili bilgileri Evra Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Topaloğlu’nun ağzından aktaralım: “5-6 ay önce projelendirmemizi yaptık. 2 ay önce de inşaat ruhsatını aldık. Projede 10 Ekim’de satışlara başladık. Şu ana kadar projede satış yüzde 30’u geçti. AVM’de 365 tane showroom olacak. Metrekare fiyatı 2 bin 500 liradan 6 bin liraya kadar…”

Topaloğlu’nun bu açıklamasının ardından küçük bir hesap yaptık. Örneğin: 600 metrekare bir galerinin metrekaresi en yüksek olan 6 bin liradan satıldığını düşünelim. Bir galeri bu hesaba göre 3 milyon 600 bin tutuyor. 5 galerinin satışı iki şirketin arsalara verdiği paranın neredeyse tamamını karşılıyor. Geriye ise 360 showroom kalıyor.

Bakanlıktan onay

Emsal kıyığından sonra bir onay da da Ulaştırma Bakanlığı’ndan geliyor. Proje Sabiha Gökçen Havaalanı’nın dibinde gerçekleşiyor. Bakanlığın resmi yazısında belediyeye onay şöyle veriliyor: “Yapılan inceleme neticesinde, plan düzenleme yapılan parsellerin bir kısmının Sabiha Gökçen Havaalanı’na yapılması planlanan 06R-24L pisti geçiş yüzeyi içerisinde, bir kısmının ise iç yatay düzlem içerisinde kaldığı tespit edilmiştir. Yapılacak binaların Sabiha Gökçen Mania Havaalanı kriterleri ile plan notlarını ihlal etmemesi şartıyla yapılması uygun mütalaa edilmektedir.”

 CHP: Projede kaçak var!

CHP’li meclis üyesi Tarık Balyalı meclis tutanaklarına göre şunları söylüyor: “Arkadaşlar burası 22.275 m2 bir alan. Burası 1.5 emsalle 40.000, bilemedin 45.000 m2’lik bir inşaat alanı olur. Burada siz 87.175 m2 inşaat alanı yarattınız. Bu nasıl oluyor? Bunu hangi mantıkla izah edeceksiniz? Onu da geçtik, eğer doğruysa bunun bir de başka bir kaçak durumu var. Bu yapının reklamlarında 95.000 m2 inşaat alanı olduğundan bahsediliyor. Bu bahsedilen 8.000 m2 nereden geliyor bilmiyorum. Neresinden bakarsanız bakın hakka ve vicdana uygun değil. Bu bir vicdansızlık, haksızlık, usulsüzlüktür.”

AKP: Pendik’in vizyonu değişecek

CHP’li Balyalı’nın konuşmasını yanıtlayan ise Başkan Yardımcısı İrfan Mert’ti. Teknik işlerin bağlı olduğu Mert, bu yerin Pendik’in vizyonunu değiştireceğinden bahsederek her şeyin hukuka uygun yürütüldüğünü ifade etti. Bir bodrum katın emsale dahil edilmemesinin ise normal olduğunu söylemekle yetindi…

Grup şirketi 2010 yılında ne yapmıştı?

Bir inşaat firması 23 Nisan 2010 yılında ilçede gerçekleştirilecek Uluslararası Çocuk Festivali’nin ihalesini kazanmıştı. Yurtdışından gelmesi gereken protokol davetlilerinin hiçbirisi gelmeden geldi gibi gösterilerek hakedişler alınmıştı. Yani anlayacağınız yurtdışından kimse gelmeden geldi gibi gösterilerek belgeler düzenlenerek bütün bunların paraları belediyeden tahsil edilmişti. Bu nedenle belediye 102 bin TL’yi, o firmadan geri aldı. Firma sahibi hakkında “edimin ifasına fesat karıştırmaktan” dava açıldı. Bu şirketin adı Hazer’di… Bu firma Türkiye’nin en büyük otomobil AVM’lerinden birini yapmak için kolları sıvayan Has Şirketler Grubu’nun önemli şirketlerinden birisiydi.

Cumhuriyet

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Elektrikli Tır: Tesla Semi ile tanışın!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!
Diyabet İçin Kontrol Kadar Eğitimde Şart!